Flaş Haber

Kurumsallaşmak ve markalaşmak isteyen KOBİlere KOSGEB aracılığıyla destek verilecek
Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, kurumsallaşmak ve markalaşmak isteyen KOBİ’lere KOSGEB aracılığıyla destek verileceğini belirterek, tüm KOBİ’lere proje çağrısında bulundu.
Devamını oku...
 
Tişörtün telif davası hâlâ sona ermedi
Şarkıcı Rihanna ile ünlü İngiliz giyim markası Topshop arasında iki yıldır süren hukuki süreç, tazminat kararına rağmen sona ermedi. Ünlü sanatçının fotoğrafının tişörtlerinde izinsiz olarak kullanılması nedeniyle açılan telif davasını geçen ay kaybeden giyim markası, tazminat bedeline
Devamını oku...
 
Protestolar Damga Vurdu
http://www.markatekstil.com/images//idfprotesto.gif“7. İstanbul Deri Moda Fuarı”, önce deri işçileri, ardından da hayvan hakları savunucuları tarafından protesto edildi.
Devamını oku...
 

     

Anasayfa
Hazır giyimcilerin, gözü Kuzey Irak'ta
 Irak'ın kuzeyi ile Türkiye arasında gelişen ikili ilişkileri ve küresel krizi fırsata çevirmek isteyen Türk hazır giyim firmaları, gözünü Kuzey Irak pazarına dikti.
Türk hazır giyim markalarından DeFacto, Erbil'in Şoreş caddesindeki mağazasını törenle açtı. Açılışa, Erbil Valisi Nevzat Hadi, Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Aydın Selcen, Türkiye Ticari Ataşesi Deniz Kutlu, Erbil Polis Müdürü Albay Abdulhalık Talat, DeFacto'nun Erbil Mağazası sahibi Saad Kerim, THY Erbil Müdürü Fevzi Süloğlu ile çok sayıda davetli katıldı.
Hayırlı olsun dilekleri ile açılan DeFacto mağazasında, hem kadın hem de erkek ürünleri yer alıyor. Yüksek iş hacmi ve yatırım teşvik yasalarıyla gelişen Kuzey Irak, adeta yatırımcı ve ihracatçıların gözde pazarı haline geldi.
Küresel ekonomik krizin etkilerinden uzak, hızla gelişen ve yeniden yapılanan Kuzey Irak, artan ihtiyaç ve taleplerin hemen hemen tamamını ithalatla karşılayan bir bölge durumunda olması Türkiye'nin önde gelen markalarını dikkatini çekiyor.
BÖLGEDE PAZARLARININ ÇOĞUNLUĞUNDA TÜRK MARKALARI HAKİM
Erbil Valisi Nevzat Hadi, bölgenin şu anki gelişen durumunun bir değişim noktası olarak algılandığını belirtti. Eskiden kalitesiz ve marka olmayan her türlü malzemenin bölgeye girdiğine dikkat çeken Hadi, bölgede yaşanan değişikliklerle birlikte marka ürünlerin bir ihtiyaç haline geldiğini kaydetti.
Artık bölge insanın kaliteyi aradığını söyleyen Hadi, "Bölgede gözle görülen bir farklılıkla açılan yerlerin çoğu Türk ve dünya markasıdır. Mesela bugün burada DeFacto'nun açılışını yaptık. Bu da buradaki pazarın güçlü ve daimi olduğunu ve bölgede ekonominin geliştiğini gösteriyor. İnsanların geliri yükseldikçe artık iyi markaları aramaya başlıyorlar. Genel olarak bölgedeki pazarlarımıza ve Erbil'e bakıldığında malların çoğunluğu Türk markalardır. Bunu da burada Türk pazarın uzantısı olarak görüyor ve hissediyoruz. Dekorundan malzemesine kadar açılan yerler Türkiye'deki pazarları hatırlatıyor. Bu ikili ilişkilerin güçlü olduğunu hem de Türkiye'nin komşu ülke olduğunu gösteriyor. Zaten bölge hükümetinin de stratejisi bu tür projeleri destekliyor." diye konuştu.
"BÖLGE İLE TÜRKİYE ARASINDA EKONOMİK İLİŞKİLER ÇOK İLERİYE GİTMİŞTİR"
Erbil Valisi Hadi, Bölge ile Türkiye arasında ekonomik ilişkilerin iyi mesafe kat ederek çok ileriye gittiğini kaydetti. Siyasi ve ekonomik ilişkilerin birbirini tamamlayıp takviye ettiğini vurgulayan Hadi, "Ne kadar ekonomik ilişkiler güçlenirse o kadar da siyasi ilişkiler üzerine etkisi olur. Eğer siyasi ilişkilerde ileriye giderse o zaman ekonomik ilişkilerin daha ileriye gitmesi için çaba gösterir." ifadelerini kullandı.
TÜRKİYE'NİN BÖLGEDE ADI BİR KALİTENİN TESCİLİ ANLAMINDA
Türkiye'nin Erbil Başkonsolosu Aydın Selcen ise bölgeye Türk markalarının gelmesinin, derinleşen ve genişleyen ekonomik ilişkilerin bir göstergesi olduğunu söyledi. Türkiye ile bölgenin ilişkilerinin daha da genişleyeceğini kaydeden Aydın Selcen, şu hali ile dahi bölgenin Türkiye'nin iş ortakları arasında ilk ona rahatlıkla girdiğini vurguladı.
Selcen, "Sayın Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın belirttiği üzere, ticaret iyi siyasi ilişkilerin anahtardır. Bundan memnun oluyoruz. Burada çarşıda gezdiğimiz zaman hep Türkiye markalarını görüyoruz. Türkiye'nin adı burada bir kalitenin tescili anlamında kullanılıyor. Bundan da memnuniyetlik duyuyoruz. Gerek komşu ülkelerle rekabette, gerekse uzak doğu ülkelerle rekabette ön planda olduğumuzu görmekten memnuniyet duyuyoruz. İnşallah müteşebbislerimiz buraya daha fazla gelecek daha fazla yatırımlar yapacaklar. Yalnız burada al-sat'tan ziyade yatırım bekleniliyor. Biz de bu iyi ilişkileri daha da ilerletmek için ekibimizle çalışacağız." dedi.
TİCARET SİYASİ İLİŞKİLERİN TEMELİNİ ATAN BİR FAKTÖR
Irak'ta artık insanların markaya önem vermeye başladığını ifade eden Türkiye Erbil Ticari Ataşesi Deniz Kutlu, bölge insanının marka giyinmeye ve marka mağazaları ziyaret etmeye başladığı vurguladı. Bunun da en son örneğini yeni açılan DeFacto mağazasında gördüklerini ifade eden Kutlu, "Bu nedenle birçok Türk markası Erbil'de faaliyet gösteriyor. Bunun daha da artmasını bekliyoruz. Biz de burada elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz. Firmalarımızın bölgeye mutlaka gelip görmelerinde fayda olduğunu düşünüyoruz." şeklinde konuştu.
Ticaretin siyasi ilişkilerin temelini atan bir faktör olduğunu söyleyen Ataşe Kutlu, Türkiye'nin Irak'la ticaret hacminin 6 milyar dolar olduğunu kaydetti. Kutlu, "Bunun 5.2 milyar doları ihracat. 5.2 milyar dolar ihracatını ise büyük bir bölümümü tekstil ve konfeksiyon ürünleri oluşturuyor. Bugün de burada DeFacto açılışındayız. Bu tür mağazaların ikili ilişkilere mutlaka etkisi var. Örneğin Vali ve diğer yetkililer bir üretim tesisinin açılışından böyle bir yerin açılışına kadar her yere gidip açılışlara bizzat katılıp, teşvik ediyorlar. Ticaret siyasi ilişkilerinde temelini atan bir faktördür." diye konuştu.
TÜRK MARKASI DEYİNCE AKLA, GÜVEN VE KALİTE GELİYOR
Türkiye genelinde açtığı mağazalar zinciri ile moda sektöründe Akdeniz rüzgarları estiren DeFacto'yu Erbil'e taşına işadamı Saad Kerim, ikili ilişkilerin ve bölgenin gelişmesi ile birlikte Türk markalarına büyük bir rağbet gördüğünü söyledi.
Bölgede Türk markaları deyince akla kalite ve güven geldiğine dikkat çeken Kerim, "Bu nedenle biz de Türkiye'de önde gelen markalardan olan ve Akdeniz'in modası DeFacto'yu buraya getirdik. Gördüğünüz gibi büyük bir ilgi ve rağbet var. İnsanlarımız fiyatlardan da memnunlar. Hedefimiz daha çok Türk markasını bölgeye getirmektir." dedi.
Bölge insanının Uzak Doğu ürünlerinden şikayetçi olduğunu kaydeden Kerim, Türk markalarının bunu değerlendirmesini istedi. Kuzey Irak'ta çok sayıda Uzak Doğu malı olduğuna dikkat çeken Saad Kerim, "Bundan dolayı biz de bu malların yerini uygun fiyatla dolduracak ve onlarla rekabeti şansa bırakmadan bu tür markaları piyasaya getiriyoruz. Umarım bu bölgede ve Erbil'deki eksikliği kapatırız." diye konuştu.
DeFacto ürünleri, tasarım ve fiyatları ile ilk günden Erbillilerin ilgi odağı oldu.
 
 
< Önceki   Sonraki >

 

 

Makaleler

Şirketlerde Fikri ve Sınai Mülkiyet Stratejileri
http://www.markatekstil.com/images//ali%C3%A7.jpgFikri ve Sınai mülkiyet varlıkları şirketlerin en önemli varlıklarıdır. Bu varlıkların şirketlerin en önemli sermayeleri olduğundan da hiç şüphe bulunmamaktadır. Bu varlıklar çok iyi yönetilerek rakiplere karşı, rekabet avantajı sağlanabilir, şirketlere normal ürün gelirlerinin haricinde ayrıca ek gelirler sağlanabilir.
Devamını oku...
 
Bin yıl önce bin yıl sonra
Japonya’nın Tokyo şehrinde 20-22 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Fashion Tokyo Moda ve Hazır Giyim Fuarını İTO Deri, Kürk ve Saraciye Komitesi olarak ziyaret ettik. Alışılmışın dışında, Tokyo'da bulunan Ticaret Müşavirimiz ile görüşmenin ardından, birlikte Japon firmalarıyla görüşmeler gerçekleştirdik,
Devamını oku...
 
İ.D.M - İsimleriyle Devleşen Markalar
 Marka sahipleri isimleri ve isimlerinin kısaltmaları ile büyüyor. Ticari itibarımız ve geleceğimizin garantisi olan markalar artık firma sahiplerinin isimleri ve isimlerinin kısaltmalarıyla büyüyor.
Devamını oku...